Jak przeglądać BIP
Biuletyn Informacji Publicznej (w skrócie BIP) to publikator teleinformatyczny służący, do powszechnego umieszczania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci Internet.
Publikowane informacje zgromadzone są w dwóch menu zlokalizowanych w górnej części strony (na wysokości logotypu uczelni oraz pod głównym banerem z napisem Biuletyn Informacji Publicznej SGGW. Menu są podzielone na działy, na które składają się kolejne pozycje menu. Pozycje menu prowadzą bezpośrednio do treści podstrony biuletynu lub też do kolejnego podmenu, zawierającego szereg podstron z informacjami.
Treści informacji publicznej są redagowane za pomocą:
- tekstu,
- załączników w postaci plików do pobrania,
- zdjęć i grafik,
Aby wyświetlić treść informacji publicznej na podstronie – należy kliknąć na wybranej pozycji menu, lub w przypadku wystąpienia wielu podstron, wybrać jedną z wyświetlonej listy.
Na treść podstrony składają się:
- nagłówek informujący w skrócie o jej zawartości,
- nazwa działu lub podstrony w menu,
- treść zasadnicza w postaci tekstu,
- ewentualne załączniki w postaci plików do pobrania w formatach doc, rtf, pdf, xls lub zip,
- informacja o redaktorze publikującym treść wraz z informacją o czasie jej opublikowania,
- rejestr zmian zawartości podstrony (jeśli zmiana nastąpiła).
BIP wyposażony jest wyszukiwarkę informacji umieszczoną w górnym prawym rogu każdej strony, pozwalającą w szybki sposób dotrzeć do szukanych treści. Aby skorzystać z wyszukiwarki należy w polu tekstowym wpisać szukane słowo lub wyrażenie i kliknąć, przycisk lupki, po czym wyświetli się lista stron zawierających wyszukiwane wyrażenie. Aby odczytać treść wyszukanej podstrony należy kliknąć odnośnik, który jest jednocześnie nagłówkiem strony.
Opis stałych pozycji w stopce w dolnej części każdej strony:
- adres uczelni
- kontakt – zawierający adresy kontaktowe do najważniejszych jednostek administracyjnych
- polityka cookies
- RODO – przekierowuje do podstrony zawierającej klauzule informacyjne
- mapa kampusu
- mapa serwisów uczelni
- poczta pracownicza
- intranet
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku.
Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady dostępu do informacji publicznej jest Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176).
Z kolei aktem wykonawczym regulującym:
- wymagania dotyczące układu ujednoliconego systemu stron Biuletynu Informacji Publicznej,
- zakres i tryb przekazywania ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji informacji do zamieszczenia na Stronie Głównej Biuletynu Informacji Publicznej,
- wymagania dotyczące zabezpieczania treści informacji publicznych udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej